Predavač a podávač zmutovali?

Asi pred rokom a pol som napísal článok “Predavač alebo podávač”. Mal celkom úspech, lebo ľudia si to začali všímať.

Predpokladal som, že časom sa z predavača stane uzatvárač a z podávača aspoň predavač, ale vývoj v predajniach sa vybral opačným smerom. A stačili na to len necelé 2 roky…

Zistil som, že pokrok sa nedá zastaviť a že “podávač” zmutoval na nový druh – “oznamovač”. Nanešťastie aj predavač sa posunul – a to na “podávača”.

A začínam mať pocit, že skutočný predavač ako profesia pomaly vymiera.

Aké sú medzi nimi rozdiely?

Na prvý pohľad žiadne. Všetci traja pracujú na predajni. Snažia sa obsluhovať zákazníkov. Všetci traja sa snažia byť príjemní, milí, a ak im dáte šancu, tak vám radi všetko ukážu a vysvetlia. Čo majú spoločné? To, že sa obvykle snažia.

Škoda, že dnes na to, aby ste predali, už snaha nestačí.

Tak v čom je teda rozdiel?

Skutočný predavač zákazníkovi predá obvykle viac ako tzv. “predavač-podávač”. A predavač-podávač napredáva síce málo, ale obvykle viac ako oznamovač. Aj oznamovač vám nakoniec niečo predá, ak ho k tomu dotlačíte.

Ako k zákazníkovi pristupujú?

Oznamovač (informovač, prezentátor) – ako uvažuje neviem, ale vyzerá to nasledovne. Po vstupe do predajne vás obvykle pozdraví a pýta sa ako môže pomôcť alebo poradiť. To by bolo v poriadku, ale zbavíte sa ho celkom jednoducho otázkou, ktorá je logická: “Kde máte pračky?” a on odpovie – hore na poschodí. Poradil vám a vy máte istotu, že vám už dá pokoj. Väčšina z nich má skvelý pocit, že zákazníkovi dobre poradila. A pokiaľ z predajne neodídete, už si vás všímať nebudú. A keby náhodou aj za vami ešte prišiel, tak vám zarecituje a odprezentuje všetko, čo o výrobku pred ktorým stojíte vie, vy mu zo slušnosti poďakujete, on sa s tým uspokojí, pozdraví a pokojne vás vyprevadí až k dverám.

Oznamovač rozdeľuje ľudí (teda zákazníkov) na “obzeračov” a kupujúcich. Ale nanešťastie pre neho, ich nevie od seba odlíšiť.

Podávač uvažuje nasledovne: “Predám zákazníkovi všetko, čo si bude pýtať alebo chcieť”. Prečo nepredal viac? Lebo zákazník pýtal tovar, značku, veľkosť, ktorú majiteľ neobjednal, alebo na sklade nemajú. Jeho najväčšie majstrovstvo je maximálne zákazníkovi niečo ponúknuť. Ponúknuť niečo ďalšie, chápe ako vnucovanie. A to predsa ani on sám nemá rád. Tento v podstate zákazníkovi podá (pardon, predá) len to, čo si sám vypýta.

Ak sa chcete zbaviť takéhoto predajcu-podávača – stačí mu povedať:

“Ďakujem pozerám.”

Tým ho dostatočne urazíte, takže vám dá minimálne na 20 minút pokoj a nebude si vás ďalej všímať…

Ako uvažuje skutočný predavač?

Jeho základný účel je zákazníkovi poradiť, pomôcť ale hlavne predať!!! Predaj je automatické vyústenie jeho práce. Keďže sa na všetko vie pozrieť zákazníkovými očami, tak práve preto si vie získať jeho dôveru. A to je dôvod prečo u neho zákazník neraz kúpi. Nemá problém ukázať mu drahšiu vec alebo predať dodatočné príslušenstvo.

Možno si poviete, že toto je predsa samozrejmosť.

NIE JE!

Choďte do predajní, obchodov a zistite ako to skutočne je.

Možno si hovoríte, že nás sa to netýka. My nemáme predajňu. My máme obchodných zástupcov.

Ako sa prejavuje obchodný zástupca – oznamovač? Tu treba posunúť vývoj trocha ďalej, lebo tu oni tiež zmutovali a volajú sa ponúkači.

Oni  – ponúkači – totižto vypracovávajú neskutočné množstvo ponúk, kde vás budú oslňovať certifikátmi, parametrami a neviem ešte čím, ale tu ich snaha a vlastne aj práca končí. Viac sa neozvú.

Neveríte?

Tak oslovte 10 firiem a nechajte si naceniť napríklad okná na váš dom alebo byt. Dve firmy z desiatich vám ponuku ani nepošlú a 50% po zaslaní ponuky už s vami komunikovať ani nebude…

Ako sa prejavuje “podávač” na takomto mieste? Tu by som ho nazval inak – odkladač. Jednoducho, keď mu poviete, aby za zákazníkom zašiel osobne – on mu zatelefonuje. Ak mu poviete, aby mu zatelefonoval, tak mu pošle mail. A ak mu má poslať mail, tak mu ho síce za 3 dni odošle ale nekomunikuje s ním, či mail dostal a ako sa rozhodol. Čaká, až sa mu zákazník na mail ozve alebo mu odpovie. Čaká na objednávku. Žiadny “drive”.

Predavač na pozícii obchodného zástupcu – to robí presne naopak. Hlavne na nič nečaká. Sám je aktívny a svoju prácu neberie ako obťažovanie alebo vnucovanie sa.

Pravdou je, že aj tento sa riadne zapotí, aby predal. Lebo to najdôležitejšie je, aby obchod uzatvoril, dotiahol do konca.

O tom sa viac dozviete TU.

Advertisement

2 thoughts on “Predavač a podávač zmutovali?

 1. Dobrý deň pán Kazimír,

  sem tam si viem pozrieť Vaše príspevky . V každom prípade zujímavý článok.
  Avšak . Vaša rétorika príspevkov voči predavačom je dosť negatívna.
  Mali by ste viac ” tlačiť” na zamestnávateľov, aby sa o svojich predavačov postarali.
  Nie len vyhadzovali.
  Motivácia, školenia ako viesť obchodný rozhovor, ako presvedčiť zákazníka aby kúpil u nás a nie u konkurencie,…
  Ja som aktívny obchodník, predavač 25 rokov. Doteraz som neabsolvoval ani jedno školenie.
  A to už prešlo dosť turbulentných období. Čo si sám nenaštudujem to neviem. Práca predavača je náročná čo do času ale aj do energie.

  Miloš Bašo

  Páči sa mi

  1. Miloš,

   ďakujem za komentár.

   Neviem v akej oblasti ste obchodník, je to maloobchod alebo priamy predaj?

   Viem, že práca predavača je náročná, sám predávam a v predaji pracujem viac ako 20 rokov.

   Bohužiaľ stále sa stretávam s amatérmi na veľmi nízkej úrovni, ktorí prácu predavačov a predajcov značne dehonestujú. A to som veľmi, ale veľmi mierny.

   Pokiaľ sa vzdelávate sám a nechodíte na semináre alebo tréningy je to v poriadku, ale niečo čítať alebo natrénovať je skutočne rozdiel. Naša spoločnosť vydala 2 knihy o predaji – uzatváraní obchodov, pokiaľ ich nemáte, tak nám napíšte. Predáme Vám ich za veľkoobchodnú cenu (uveďte do mailu, že som vám to sľúbil).
   Verím, že vám to pomôže v kariére, vážim si ľudí, ktorí na sebe pracujú.

   Budúci rok budeme vydávať 3 knihu o uzatváraní predaja.

   Pekný deň,

   Kazimír Žák

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s